INSTYTUT ZOOTECHNIKI I RYBACTWA

Uniwersytet w Siedlcach

Projekt ISAGREED 

Innowacje w strukturze i treściach programów studiów w zakresie genetyki zwierząt i zarządzania żywnością z wykorzystaniem digitalizacji
Innovation of the structure and content of study programs in the field of animal genetic and food resources management with the use of digitalization 
2021-1-SK01-KA220-HED-000032068 (Erasmus+ Project). 

Czas realizacji projektu  / Duration of the project 2022.04.01 – 2025.03.31

 
 isagreed  DSC00831 2
  

Partnerzy / Partners:

  • Slovak University of Agriculture in Nitra (Slovakia) acting as a lider of consortium
  • University of Siedlce (Poland),
  • Czech University of Life Sciences Prague,
  • Mendel University in Brno (Czech Republic),
as partners

The main goal of the project is the introduction of digital modules at all levels of education so that it is possible international cooperation in teaching aimed at the sustainable management of animal genetic and food resources at universities that prepare graduates for the field of production of food resources of animal origin.
Personel projektu / UwS Project Team:

  • Prof. dr hab. Stanisław Socha - kierownik
  • Dr hab. inż. Ewa Wójcik, prof. uczelni
  • Dr hab. inż. Katarzyna Andraszek, prof. uczelni
  • Dr inż. Dorota Kołodziejczyk
  • Dr inż. Ewa Salamończyk
  • Prof. dr hab. Piotr Guliński
  • Mgr Monika Ociesa
 
 
Projekt pt.  „Innowacja technologiczna i produktowa w zakresie wytwarzania produktów wieprzowych o zwiększonych właściwościach prozdrowotnych” - od 2023 (00119.DDD.6509.00063.2022.07).
 
Projekt finansowany w ramach działania WSPÓŁPRACA objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2024 przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 
projekt 1 PROW 

Projekt pt.  „Wykorzystanie wieprzowiny pozyskanej ze świń krajowych ras wielkiej białej polskiej i polskiej białej zwisłouchej do wytwarzania wysokiej jakości mięsa i wędlin wysokogatunkowych” - od 2022 (DDD.6509.00091.2019.07).
 
Projekt finansowany w ramach działania WSPÓŁPRACA objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2024 przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 
projekt 1 PROW 

Projekt pt. „Analiza zróżnicowania hodowlanych populacji wybranych rodów kaczek na podstawie cech użytkowych i reprodukcyjnych oraz jakości jaj wylęgowych na przykładzie maksymalnie 500 sztuk kaczek pekin krajowy (P-11) i 700 sztuk kaczek pekin krajowy (P-22)”.

Projekt finansowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z funduszy na badania podstawowe na rzecz postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej.


Projekt pt. „Analiza zróżnicowania hodowlanych populacji wybranych rodów kaczek na podstawie cech użytkowych i reprodukcyjnych oraz jakości jaj wylęgowych na przykładzie maksymalnie 750 sztuk kaczek pekin krajowy (P-44) i 700 sztuk kaczek pekin krajowy (P-55)”.

Projekt finansowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z funduszy na badania podstawowe na rzecz postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej.


Projekt pt. „Lokalna wieprzowina - smaki tradycji” - 2021-2022

Projekt finansowany z funduszy KOWR - Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego z Podlaskim Związkiem Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej w zakresie współpracy w obszarze badań i analiz dotyczących potencjału produkcji wysokiej jakości wieprzowiny.


Projekt pt. „Prawdziwy potencjał mięsa wieprzowego”  - 2019-2020

Projekt realizowany w ramach współpracy z Podlaskim Związkiem Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej w Suchożebrach. Zrealizowano ze środków KOWR - Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Fundusz Promocji Mięsa Wieprzowego.