Studia I stopnia (studia stacjonarne i niestacjonarne)
Studia I stopnia trwają 7 semestrów (3,5 roku) i obejmują kształcenie w zakresie wybranego modułu:
- hodowla zwierząt,
- ocena i wykorzystanie produktów zwierzęcych,
- profilaktyka zootechniczno-weterynaryjna w utrzymaniu zwierząt.
Absolwent uzyskuje dyplom inżyniera w wybranym przez siebie module.
Absolwent posiada gruntowną wiedzę z zakresu nauk podstawowych, pozwalającą interpretować zjawiska i procesy zachodzące w środowisku przyrodniczym. Ma zaawansowaną wiedzę z biologicznych podstaw produkcji zwierzęcej: hodowli, chowu i żywienia zwierząt gospodarskich, a także wiadomości z zakresu oceny surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego. Zna i potrafi wykorzystywać metody, narzędzia, techniki i technologie pozwalające kształtować środowisko przyrodnicze, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania potencjału biologicznego zwierząt i zachowania ich dobrostanu. Zna zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz uwarunkowania ekonomiczno-społeczne i prawne. Wykazuje umiejętności wyszukiwania i oceny różnych form informacji w procesie doskonalenia zawodowych umiejętności inżynierskich w zakresie produkcji zwierzęcej. Posługuje się językiem obcym na poziomie biegłości B2, umożliwiającym korzystanie z literatury fachowej oraz nawiązywanie bezpośrednich kontaktów zawodowych. Ma świadomość znaczenia zawodowej i etycznej odpowiedzialności za chów, hodowlę, dobrostan zwierząt oraz produkcję żywności wysokiej jakości i kształtowanie środowiska naturalnego. Jest ukierunkowany na ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, umożliwiających aktywne uczestniczenie w życiu gospodarczym i społecznym. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia rolniczych i hodowlanych gospodarstw rodzinnych, przedsiębiorstw hodowlanych oraz do pracy w: administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem, doradztwie rolniczym, wytwórniach pasz, nadzorze hodowlanym i służbach inseminacyjnych, przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem zwierząt oraz surowcami i produktami pochodzenia zwierzęcego, a także w wielu innych instytucjach szeroko pojętej obsługi rolnictwa.
Moduły realizowane na I stopniu studiów:
Moduł przedmiotów wybieralnych z zakresu hodowla zwierząt umożliwia gruntowne przygotowanie z zakresu chowu i hodowli zwierząt gospodarskich oraz zdobycie umiejętności i kompetencji w zakresie technologii produkcji zwierzęcej z uwzględnieniem ekonomicznych i ekologicznych aspektów wytwarzania i zagospodarowania produktów pochodzenia zwierzęcego.
Moduł przedmiotów wybieralnych z zakresu ocena i wykorzystanie produktów zwierzęcych umożliwi szerokie przygotowanie z obrotu i handlu zwierzętami, zasad wykorzystania, standaryzacji i oceny surowców zwierzęcych oraz technologii ich przechowywania i przetwarzania.
Moduł przedmiotów wybieralnych z zakresu profilaktyka zootechniczno-weterynaryjna w utrzymaniu zwierząt umożliwi zapoznanie z elementami bioasekuracji w chowie na fermach zwierząt gospodarskich i towarzyszących, zapoznanie z epidemiologią powstawania chorób oraz ich diagnozowania i prewencji zootechnicznej. Absolwent uzyska kwalifikacje jako specjalista w zakresie: prowadzenia profesjonalnych hodowli na fermach zwierząt, wykonywania zabiegów profilaktycznych oraz w instytucjach ochrony zwierząt, gabinetach weterynaryjnych, służbach zajmujących się kontrolą dobrostanu zwierząt, ośrodkach zajmujących się diagnostyką materiału genetycznego, firmach zajmujących się obrotem zwierząt, organizacjach ds. hodowli i prewencji w utrzymaniu zwierząt.
Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.
Studia II stopnia (studia: stacjonarne i niestacjonarne)
Studia II stopnia trwają 3 semestry i obejmują proces kształcenia specjalistycznego na wybranym module:
- hodowla zwierząt,
- ocena i wykorzystanie produktów zwierzęcych,
- terapeutyczne i hobbystyczne użytkowanie zwierząt.
Absolwent uzyskuje dyplom magistra inżyniera w wybranym przez siebie module.
Absolwent kierunku zootechnika zdobędzie pogłębioną wiedzę w zakresie nowoczesnych metod i technik hodowli i chowu zwierząt oraz z zakresu obrotu produktami pochodzenia zwierzęcego. Jest przygotowany do pracy we własnych gospodarstwach hodowlanych, jak i różnego rodzaju instytucjach związanych z hodowlą i bioróżnorodnością zwierząt. Posiada umiejętności zawodowe w zakresie planowania i organizacji hodowli zwierząt oraz stosowania programów hodowlanych, żywieniowych i profilaktycznych w populacji różnych gatunków zwierząt. Ponadto absolwent zdobędzie umiejętności i kompetencje do wykonywania projektów badawczych z różnymi podmiotami zewnętrznymi, pozyskując unijne i krajowe środki finansowe. Absolwent będzie przygotowany do pracy kierowniczej w przedsiębiorstwach i specjalistycznych gospodarstwach rolnych, grupach producenckich, firmach zajmujących się obrotem produktami rolnymi i zaopatrzeniem rolnictwa w środki produkcji, w nadzorze hodowlanym i służbach inseminacyjnych, firmach konsultingowych, firmach paszowych, instytutach naukowo-badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz laboratoriach specjalistycznych. Jest także przygotowany do ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz podejmowania pracy w jednostkach administracji państwowej i samorządowej oraz w szkolnictwie.
Moduły realizowane na II stopniu studiów:
Moduł hodowla zwierząt umożliwia gruntowne przygotowanie z zakresu chowu i hodowli zwierząt gospodarskich. Absolwent zdobędzie umiejętności i kompetencje w zakresie technologii produkcji zwierzęcej z uwzględnieniem ekonomicznych i ekologicznych aspektów wytwarzania i zagospodarowywania produktów pochodzenia zwierzęcego.
Moduł ocena i wykorzystanie produktów zwierzęcych pozwala na szerokie przygotowanie w zakresie obrotu i handlu zwierzętami, zasad wykorzystania, standaryzacji i oceny surowców zwierzęcych oraz technologii ich przechowywania i przetwarzania.
Modułu terapeutyczne i hobbystyczne użytkowanie zwierząt (tylko na studiach stacjonarnych) umożliwi zdobycie pogłębionej wiedzy w zakresie użytkowania małych zwierząt towarzyszących oraz możliwości ich wykorzystania do celów terapeutycznych i w instytucjach branżowych. Ukończenie specjalności pozwoli przygotować absolwenta do pracy w zakładach zajmujących się użytkowaniem i pielęgnacją zwierząt towarzyszących, zyska wiedzę z zakresu tresury i psychologii zwierząt towarzyszących.
Absolwent będzie przygotowany do podjęcia studiów w Szkole Doktorskiej w dyscyplinie Zootechnika i Rybactwo.