INSTYTUT ZOOTECHNIKI I RYBACTWA

Uniwersytet w Siedlcach

1

12 października Uniwersytet w Siedlcach ruszył z projektem „Filmowych Dialogów z Uniwersytetem”, które odbywają się w czwartki w Klubie Studenckim PeHa przy ul. 3 maja 49. Cały cykl seansów potrwa do 14 grudnia. Odbywają się trzy czwartkowe projekcje: dwa pierwsze seanse (o godzinie 9:00 i 12:00) dedykowane dla uczniów szkół średnich. Wieczorny seans o godzinie 18:00 jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie można odebrać w portierni Domu Studenckiego nr 1 przy ul. 3 Maja 49);

Nagrodzony w Cannes film o wędrówce osiołka to opowieść o egzystencji łączącej jej ludzkich i poza-ludzkich bohaterów, rozpiętej między utraconą czułością a nieuchronnością śmierci. Losy osła od dawna służyły za metaforę ludzkiej egzystencji – to tradycja sięgająca Ezopa, Apulejusza czy La Fontaine’a. W filmie Jerzego Skolimowskiego również znajdziemy opowieść o nas samych, ale jest ona daleka od bajkowości. Każdy z przystanków wędrówki tytułowego osiołka, IO – od cyrku, przez stadninę koni, lasy i stacje benzynowe, po tajemniczą włoską rezydencję – staje się okazją do epizodu, w którym zarysowują się ludzkie dramaty. To nie im jednak zdaje się podporządkowana ta historia: potraktowane są raczej eliptycznie, sprowadzone do szczątkowych scenek, w których każde słowo oszczędnych dialogów może być kluczem do większej, niewyrażonej wprost opowieści. Więcej na temat filmu usłyszeliśmy w dyskusji z ekspertami – dr inż. Agatą Danielewicz, dr inż. Elżbietą Horoszewicz oraz dr hab. inż. prof. uczelni Romanem Niedziółką, którzy starali się przybliżyć widzom świat umysłu koniowatych w trudnej, międzygatunkowej relacji.

Celem organizacji filmowych dialogów jest rozwijanie pasji do kina, spojrzenia na produkcje z refleksją. Każdy seans jest poprzedzony spotkaniem z ekspertem uniwersytetu, który razem z prowadzącym cykl filmowy Jarosławem Skrobeckim wprowadza wszystkich w tematykę filmu.

Kolejne filmy w ramach „Filmowych dialogów z Uniwersytetem”:

16.11. – „Aida”

23.11. – „Geniusze”

30.11. – „Daleko od Reykyaviku”

07.12. – „Vermeer blisko mistrza”

14.12. – „Sonata”.

Galeria

{gallery}2023/DialogiFilmowe/Galeria{/gallery}