1 26 maja 2023

W dniu 26 maja 2023 r. studenci III roku kierunku zootechnika studia stacjonarne odbyli zajęcia, w ramach przedmiotów „Optymalizacja produkcji mleka i bydła mięsnego” oraz „Etologia zwierząt” w gospodarstwie rolnym ekologicznym Pana Andrzeja Abramowskiego. Gospodarstwo utrzymujące dwa stada bydła mięsnego rasy limousine (razem ok. 80 sztuk mamek) położone jest w dolinie rzeki Witówka, w gminie Kałuszyn.

Zarówno produkcja roślinna jak i zwierzęca prowadzona jest metodami ekologicznymi, a certyfikat  rolnictwa ekologicznego gospodarstwo posiada od 2008 r. Bydło utrzymywane jest w systemie wolnostanowiskowym. Zwierzęta mają nieograniczony dostęp do pastwisk w okresie letnim, a w okresie zimowym do wybiegu. Na pastwiskach znajdują się wodopoje, wyposażone w poidła pastwiskowe, paśniki i karmniki dla cieląt do paszy treściwej.

Gospodarstwo Pana Andrzeja Abramowskiego otrzymało wiele nagród, m.in. w konkursach na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne oraz w Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Właściciel gospodarstwa zaprezentował studentom interesujące i szczegółowe informacje na temat historii oraz obecnej działalności gospodarstwa, swoich pomysłów na usprawnienie pracy, sposobów dbania o krowy oraz zasad pracy ze zwierzętami, a także osiągniętych wyników produkcyjnych.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Państwu Abramowskim za ciepłe przyjęcie, podzielenie się wiedzą, praktycznym doświadczeniem oraz udostępnienie swojego gospodarstwa do przeprowadzenia zajęć.

Było to dla nas niezwykle wartościowe doświadczenie.

dr inż. Ewa Salamończyk