1

Siedleckie Koło Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego im. Michała Oczapowskiego we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Sympatyków Zwierząt przywitało semestr zimowy roku akademickiego 2022/2023 uczestnictwem w pokazie oraz praktycznych warsztatach na temat „Zastosowania hirudoterapii w łagodzeniu objawów bolesności grzbietu u koni wierzchowych” 07.10.2022 roku.

Spotkanie poprowadziła dr inż. Agata Danielewicz, a pacjentem był 16-letni, gniady, wielkopolski wałach, koń dydaktyczny Uczelnianego Ośrodka Jeździeckiego UPH, cierpiący na dolegliwości związane z bolesnością okolicy grzbietu oraz idiopatyczne chwilowe kulawizny kończyn piersiowych. Dokonano badania palpacyjnego grzbietu, jakości chodów oraz tkanek miękkich.

Uczestnicy warsztatów mogli zaobserwować natychmiastowy efekt znieczulający, który powodują związki ślinowe pijawek lekarskich oraz zoopsychologiczne aspekty obserwacyjne rozpoznawania objawów bólowych u koni.

W bolesności grzbietu u koni najcenniejsze elementy związków ślinowych Hirudo Verbana to: Działanie przeciwzapalne: bdelina A i B, egliny, hirustazyna. Neuroprzekaźniki: dopamina, serotonina, histamina, acetylocholina. „Hormony szczęścia”: Endorfiny. Steroidy: kortyzol, dehydroepiandrosteron, progesteron, testosteron, estradiol. Substancja powodująca wzrost komórek nerwowych: destabilaza. Substancje rozszerzające naczynia krwionośne: podobne do histaminyZalecono dalszą diagnostykę weterynaryjną oraz obserwację zwierzęcia.